Шанобливо ставитеся до думки інших людей (ви можете помилитися). Намагайтеся переконувати, не поспішайте використовувати права. Умійте вислухати людину, особливо в хвилини напруженого нервового стану, що виник у результаті певних неприємностей, непорозумінь. Зберігайте «секрети», довірча бесіда потребує обережності, делікатності. • Доручити організацію спільних заходів та спільного дозвілля членам педколективу. А) мікроклімат в колективі сукупність психотренінгових вправ і прийомів, спрямованих на вирішення задач даного заняття.
Часом можуть прозвучати дійсно хороші ідеї, оскільки співробітники знаходяться в осередку робочого процесу і часто їм видніше, як цей процес можна поліпшити. До того ж такі розмови підвищують ступінь поваги до керівництва і в цілому створюють позитивний настрій в офісі. Загалом, створення сприятливого психологічного середовища є важливим аспектом, що впливає на продуктивність та ефективність працівників. Розуміння потреб та інтересів працівників, забезпечення комфорту, підтримки та можливостей для зростання сприяє покращенню психологічного клімату та досягненню більш високих результатів. Кожна група потребує чітких, прозорихправил співіснування, які відрізняють її від інших груп.
На жаль, не завжди і не всі педагоги володіють навичками самостійної роботи (відчувають утруднення в доборі та вивчення методичної літератури, у виборі теми, постановку цілей і завдань тощо). На психологічному кліматі колективу в установі освіти позначаються також взаємини співробітників з тими, на кого вони самі впливають за характером своїх професійних обов’язків. Вони найчастіше можуть міняти один одному настрій як у хороший, так і в поганий бік. Одні благотворно діють на оточення своєю чистотою, чутливістю, знанням справи, бажанням завжди надати допомогу. В присутності таких людей настрій інших покращується, з ними легко працювати.
На тренінгових заняттях ми постараємось дати зрозуміти, що впливає на формування колективу і як зробити його благо приємним. Привернути до себе людей можна, перш за все, доброзичливим, поважним відношенням до них, однаково рівним і справедливим до всіх членів колективу, умінням допомогти їм у роботі. Психологічний клімат колективу, рівень взаєморозуміння людей, ступінь їхньої згуртованості чи роз’єднаності – істотні соціально-психологічні фактори, які сприяють або заважають продуктивній та якісній діяльності. Б) Інформування присутніх учителів про поняття соціально-психологічного клімату у колективі, про його зв’язок і роль у попередження і корекції психічного вигоряння. Перший варіант – це західний стиль, він полягає в тому, щоб найняти в команду психолога або фахівця з кадрів, який виконуватиме функцію психолога і водночас займатиметься створенням позитивного настрою в офісі і згуртуванням колективу.
Регулюючу (виявляється в утвердженні норм взаємин, прогресивно-етичного оцінювання поведінки членів колективу). Педагогічний колектив формує й виховує, передає молоді знання й досвід, накопичений людством. Цим визначаються особливості його функціонування, моральних відносин, громадської відповідальності, єдності, колективності та гуманістичної спрямованості. Колектив учителів складається з людей, які відрізняються віком і досвідом, смаками й інтересами, фахом і педагогічними поглядами, моральним рівнем й інтелектом. Тут зустрічаються сімейні й самотні, люди з різними типами нервової системи, характерами і темпераментами, з різним рівнем морального розвитку.
Життєстверджуючий настрій у колективі, який залежить від самопочуття, сімейної злагоди, результатів роботи, а також від зовнішніх умов (пригнічений колега, необережне слово, недоречна посмішка тощо). Чіткі орієнтири в діяльності кожного працівника теж стабілізують самопочуття, налаштовують на діловий лад, захищають від емоційного перепаду. Завдяки справедливим вимогам керівництва настрій стає позитивним фактором працездатності, ініціативності, добрих стосунків між людьми. Мажорний життєстверджуючий настрій у колективі, який залежить від самопочуття, сімейної злагоди, результатів роботи, а також від зовнішніх умов (пригнічений колега, необережне слово, недоречна посмішка). Чіткі орієнтири в діяльності закладу, кожного працівника теж стабілізують самопочуття, налаштовують на діловий лад, захищають від емоційного перепаду.
Для розвитку колективу важливо мати спільну мету, єдність інтересів, життєвих планів. Якщо такої єдності немає, це призводить до порушення міжособистісних відносин, і тому керівник освітньої установи повинен слідкувати, щоб кожен член колективу підпорядковував свої особистісні цілі загальній мети колективу. В результаті проведення тренінгу оптимізувався соціально-психологічний клімат у колективі, сформувалась групова згуртованість, спрацьованість, взаємна підтримка. Практика показує, що співробітники, яким подобається робота, показують набагато кращі результати, ніж ті, хто ходить на роботу лише за зарплатою. Керівнику не варто ігнорувати своїх працівників саме з цієї причини.
Його метою є колективне уточнення мети діяльності колективу, збір, аналіз та узагальнення інформації, визначення завдань, з огляду на їх корисність та посильність щодо виконання. Важливо, щоб на цьому етапі кожен висловив свою думку, обміркувавши пропозиції товаришів. Керівник резюмує усі пропозиції, формулює спільну думку. Колектив освітнього закладу характеризується значним рівнем організованості і згуртованості.
Крім цього, існуєефекти звикання до певних розмірів та характеру винагороди, що зумовлюєподальше зниження її мотивуючої дії. Це зумовлює необхідність систематичногоперегляду змісту та особливостей матеріального стимулювання працівників залежновід їх внеску у забезпечення полівекторного розвитку підприємств. Психологічний клімат, або психологічна атмосфера – це стиль, емоційне забарвлення спілкування і взаємодії людей, яке впливає на їхню спільну діяльність; це переважний відносно стійкий емоційний настрій людей в колективі. Він визначається настроями людей, їх душевними переживаннями і хвилюваннями, ставленням один до одного, до роботи, до оточуючих подій. У будь-якому педагогічному колективі взаємодіють індивіди зі своїми особистісними якостями, інтересами, з різним статусом, що обумовлює їхню поведінку і вплив на інших осіб. Кожен з них намагається зайняти активну позицію, відстояти свої права, реалізувати можливості, утвердити амбіції.
Все це здається дрібницями, а насправді такі деталі відіграють значну роль в житті, тому варто постаратись, щоб вашим працівникам не було на що скаржитись. Більшість порад у цій статті підходять для керівників будь-яких сфер. Ви є директор підприємства чи салону краси або взагалі керуєте волонтерським рухом – концепція продуктивного керування всюди єдина.